Praca w Hiszpanii

 

W poprzednich artykułach skupialiśmy się głównie na inwestowaniu w nieruchomości w Hiszpanii, wskazywaliśmy jakie korzyści można z nich uzyskać.

W przypadku inwestycji, otwierania obiektu hotelowego czy zatrudniania pracowników, zachęcaliśmy do skorzystania z pomocy hiszpańskiego prawnika, tak aby uniknąć stresu w przyszłości i mieć pewność, że wszystko zostanie załatwione pomyślnie. Tematyka niniejszego artykułu będzie nieco inna, bowiem skupimy się na podjęciu pracy przez osoby fizyczne w Hiszpanii.

 

W dzisiejszych czasach podróżowanie stało się bardzo proste. Otwarcie granic oznacza de facto możliwość podjęcia pracy w każdym europejskim państwie. Dlaczego więc powinniśmy się zdecydować na pracę w Hiszpanii, tuż po kryzysie gospodarczym? Jaka grupa zawodowa może liczyć na możliwość podjęcia zatrudnienia?

 

Przed kryzysem w Hiszpanii widoczny był rozkwit rynku nieruchomości, powstawały nowe hotele, pensjonaty, lotniska, domy, autostrady, w związku z tym było ogromne zapotrzebowanie na pracowników fizycznych. Kryzys spowodował zastój, jednak jak powszechnie wiadomo, każdy kryzys się kończy. Aktualnie, ceny nieruchomości idą w górę, zaczynają powstawać nowe inwestycje. Już wkrótce sytuacja gospodarcza w Hiszpanii się ustabilizuje i niewątpliwie pojawi się ogromne zapotrzebowanie na pracowników fizycznych, tak jak to było w latach ubiegłych.

 

Pomimo kryzysu, w Hiszpanii jest cały czas zapotrzebowanie na takie grupy zawodowe jak chirurdzy, lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, informatycy, protetycy dentystyczni.

 

Natomiast w sezonie letnim, Polacy mogą pracować w takich branżach jak turystyka, leśnictwo, rolnictwo.

 

Dlaczego akurat Hiszpania?

 

Możliwości zarobkowe w Hiszpanii są oczywiście wyższe niż w Polsce, natomiast podobne do zarobków w Anglii czy Irlandii. Jeśli więc chcemy wyjechać do pracy za granicę a zastanawiamy się gdzie, wybór wydaje się oczywisty. Hiszpania jest niezwykle urokliwym krajem, ze wspaniałą kulturą, atmosferą no i oczywiście z fantastycznym klimatem.

 

Podejmowanie pracy w Hiszpanii, procedury

 

Każdy obywatel Polski, może podjąć zatrudnienie w Hiszpanii. W kwestiach dotycząych zatrudnienia, podatków czy spraw socjalnych Polacy mają takie same prawa jak obywatele Hiszpanii.Gdy już zdecydujemy się na pracę w Hiszpanii, tuż po przyjeździe należy dopełnić formalności meldunkowych na lokalnym posterunku policji. Należy wystąpić również o zaświadczenie o zameldowaniu w lokalnym Urzędzie Miasta lub Gminy. Powinniśmy również uzyskać numer identyfikacji cudzoziemca (NIE  - Numero de identificación de Extranjeros), który można uzyskać na komisariacie policji, który zajmuje się wydawaniem dokumentacji dla cudzoziemców.

 

Gdy już znajdziemy pracę, pracodawca zawiadomi odpowiednie organy państwowe o zawarciu umowy z pracownikiem z Polski. Powinien również dopełnić wszystkich niezbędnych formalności, które są związane z zatrudnieniem oraz z rejestracją umowy.

 

Natomiast należy pamiętać, iż w przypadku naruszenie przez pracodawcę podstawowych praw pracowniczych lub innych konfliktów, mają Państwo prawo się bronić. Można zwrócić się do Inspekcji Pracy czy Sądu Pracy w Hiszpanii. Każdy ma prawo do pracy w godziwych warunkach.

 

Jeśli chcecie Państwo wyjechać do pracy w Hiszpanii, macie już umowę o pracę i zastanawiacie się czy jest zgodna z prawem, albo macie problemy z pracodawcami, zachęcam do skorzystania z porad naszej kancelarii adwokackiej Varés & Asociados. Nasi Hiszpańsko – Polscy prawnicy, pomogą Państwu rozwiązać każdy problem.

 

Write a comment

Comments: 0

śledź nas w mediach społecznościowych | síganos en las redes sociales | follow us on social media