Spółka akcyjna w Hiszpanii (Sociedad Anónima, S.A.)

Spółka akcyjna (Sociedad Anónima, S.A.)

 

W jednym z wcześniejszych artykułów pisaliśmy o tym, jak rozpocząć działalność hotelarską w Hiszpanii i przedstawiliśmy formy spółek, jakie przewiduje hiszpańskie prawo. Niezależnie od tego, jaką działalność chcemy prowadzić, warto skontaktować się z hiszpańskim prawnikiem, który pomoże nam dobrać rodzaj spółki, który będzie dla tej konkretnej działalności najkorzystniejszy pod względem finansowym i prawnym.

 

Spółka akcyjna jest spółką prawa handlowego, której kapitał zakładowy jest podzielony na akcje i jest utworzony z udziałów członków, którzy za zobowiązania spółki nie odpowiadają osobiście.

 

Do utworzenia w Hiszpanii spółki akcyjnej wystarczy 1 członek, a kapitał minimalny to 60.000 €. Odpowiedzialność spółki ograniczona jest do wysokości wniesionego kapitału – założyciele odpowiadają solidarnie przed spółką, a akcjonariusze i osoby trzecie do wysokości wniesionego wkładu.

 

Aby założyć hiszpańską spółkę akcyjną potrzebne jest zaświadczenie z Centralnego Rejestru Handlowego (Registro Mercantil Central), które zaprzecza istnieniu innej spółki pod nazwą, którą chcemy nadać naszej oraz numer identyfikacji podatkowej.
Akt założenia takiej spółki wymaga formy aktu notarialnego. U notariusza muszą stawić się wszyscy założyciele, a w przypadku osób prawnych – ich przedstawiciele.

Spółkę należy wpisać do Rejestru Handlowego Prowincji (Registro Mercantil Provincial), załączając akt jej założenia.

 

Jeśli chodzi o kwestie podatkowe, spółka akcyjna obciążona jest podatkiem dochodowym od osób prawnych (Impuestos sobre Sociedades).

 

Wszystkie te czynności mogą wydawać się skomplikowane, szczególnie jeśli język hiszpański nie jest naszym ojczystym językiem. Najlepiej skorzystać w takiej sytuacji z pomocy osoby, która nie tylko biegle posługuje się językiem hiszpańskim, ale też zna się na przepisach prawa hiszpańskiego. Najlepiej zatem zwrócić się do hiszpańskiego adwokata, który, po udzieleniu mu pełnomocnictwa, będzie mógł dokonać formalności w Państwa imieniu. Zachęcamy Państwa do skorzystania z usług kancelarii adwokackiej Vares & Asociados. Nasi prawnicy bardzo chętnie pomogą Państwu założyć spółkę w Hiszpanii, a także są do Państwa dyspozycji podczas prowadzenia spraw spółki.

Write a comment

Comments: 0

śledź nas w mediach społecznościowych | síganos en las redes sociales | follow us on social media