Sociedad Limitada Nueva Empresa

Sociedad Limitada Nueva Empresa

 

Ostatnio przedstawialiśmy osobom, które są zainteresowane otwarciem własnego biznesu w Hiszpanii, hiszpańską spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – Sociedad de Responsabilidad Limitada (SRL).  Tym razem chcielibyśmy opisać szczególny rodzaj hiszpańskiej spółki Sociedad de Responsabilidad Limitada, jaką jest Sociedad Limitada Nueva Empresa (SLNE).

Spółka SLNE zapewnia większą elastyczność w rozwoju działalności spółki bez konieczności zmiany statutu spółki. Forma ta jest szybka w utworzeniu – dzięki temu, że można korzystać z orientacyjnych statutów spółki, oszczędzamy czas na ich formułowanie. W związku z tym możliwe jest utworzenie spółki nawet w ciągu 48 godzin. Przydzielenie nazwy możliwe jest w mniej niż 24 godziny (dla porównania – przy innych spółkach trwa to ok. 3 dni roboczych). Wprawdzie zakładając spółkę jej nazwa musi składać się z imienia i nazwiska założyciela (oraz przydzielonego kodu alfanumerycznego i skrótu SLNE), można tę nazwę jednak później zmienić na bardziej nam odpowiadającą – zwierającą nazwiska innych wspólników, cel działalności, czy inną, całkowicie wymyśloną nazwę. W ciągu trzech miesięcy od utworzenia spółki zmiana taka jest bezpłatna.

Dużym ułatwieniem jest skorzystanie ze wspomnianych gotowych, orientacyjnych statutów spółki. Należy jednak pamiętać, że późniejsze zmiany statutowe mogą dotyczyć jedynie nazwy, siedziby oraz – w granicach ustalonych przez prawo – kapitału spółki.

Możliwe jest założenie jednoosobowej spółki SLNE (o ile jej założyciel nie założył już innej spółki SLNE). Maksymalna liczba wspólników w momencie tworzenia spółki to 5, muszą to być osoby fizyczne. Liczba wspólników może z czasem wzrosnąć poprzez przeniesienie wkładów w spółce.

Kapitał spółki podzielony jest na udziały. Minimalny kapitał to 3.000 €, a maksymalny to 120.000 €. Jako że jest to rodzaj spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, odpowiedzialność wobec osób trzecich ograniczona jest do wysokości wniesionego kapitału.

W przypadku tej spółki, w porównaniu z innymi rodzajami hiszpańskich spółek, obowiązuje uproszczony model księgowości. Nie jest też wymagana księga rejestru udziałów.

Hiszpańskie prawo umożliwia szybkie i sprawne założenie spółki SLNE. Ważne jest jednak, aby dokładnie przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw” takiej formy działalności. Jeśli zastanawiają się Państwo nad tą lub inną formą, nasi hiszpańscy prawnicy udzielą Państwu wszystkich niezbędnych informacji, rozwieją wątpliwości oraz doradzą najkorzystniejsze dla Państwa rozwiązanie. Oferujemy  pomoc hiszpańskich prawników z doświadczeniem także podczas prowadzenia wszelakich działalności gospodarczych w Hiszpanii, nie tylko przy otwieraniu własnego biznesu. Jesteśmy zawsze do Państwa dyspozycji.

Write a comment

Comments: 0

śledź nas w mediach społecznościowych | síganos en las redes sociales | follow us on social media