O samodzielnej działalności gospodarczej w Hiszpanii

 

 

W ostatnim czasie przedstawialiśmy Państwu różne rodzaje spółek, w formie których mogą Państwo prowadzić biznes w Hiszpanii. Jedne z nich mogą mieć już jednego członka, dla innych konieczne jest ich więcej. Jeśli zastanawiamy się na założenie jednoosobowej spółki, warto rozważyć otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej, która jest jedną z najczęściej wybieranych form działalności w Hiszpanii. Dzisiaj chcielibyśmy ogólnie omówić instytucję prawną samozatrudnienia w Hiszpanii oraz wskazać niektóre z jej zalet i wad.

Autónomo, czyli samo zatrudniony, to osoba fizyczna, która osobiście, bezpośrednio, na własny rachunek i bez udziału innych osób w zarządzaniu i organizacji, prowadzi działalność ekonomiczną albo profesjonalną w celu osiągnięcia korzyści, zatrudniając albo nie zatrudniając innych pracowników. Osoba taka jest swoim własnym szefem, jak i pracownikiem, bez względu na to, jaką działalność wykonuje.

Własna działalność gospodarcza jest polecana szczególnie tym osobom, które chcą otworzyć swój biznes w Hiszpanii, aby samodzielnie świadczyć usługi na jej terenie w zawodach takich jak elektryk, malarz, czy hydraulik, choć nie tylko. Wachlarz usług, które można świadczyć w takiej formie, jest o wiele bardziej rozpięty.

Jest to rozwiązanie dla osób, które swoją działalność chcą ograniczyć do niewielkiego rozmiaru i nie planują zakładania dużych przedsiębiorstw. Forma taka jest dużo łatwiejsza i korzystniejsza w prowadzeniu, niż jakakolwiek spółka, ponieważ do jej założenia nie trzeba powoływać do życia osoby prawnej – działalność taką może założyć i prowadzić każda osoba fizyczna.

Należy jednak pamiętać o tym, że prowadzenie działalności gospodarczej ma wiele zalet, ale są też i wady, z którymi trzeba się liczyć i które trzeba rozważyć. Przede wszystkim – odpowiedzialność samozatrudnionego jest nieograniczona, więc za długi powstałe w związku z jego działalnością odpowiada on całym swoim majątkiem. Poza tym, prowadzący taką działalność wszystkie koszty i opłaty musi ponosić sam; to samo tyczy się ewentualnych inwestycji. W przypadku wysokich dochodów, samozatrudniony musi liczyć się także z wyższymi podatkami.

Przedstawiliśmy Państwu dzisiaj na czym polega samozatrudnienie w Hiszpanii oraz najważniejsze zalety i wady prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej w tym kraju. Jeśli mieliby Państwo jakieś pytania lub wątpliwości związane z tym tematem, nasi hiszpańscy adwokaci bardzo chętnie na nie odpowiedzą. Kancelaria Varés & Asociados służy także pomocą w zakresie innych form prowadzenia działalności w Hiszpanii – już od przygotowywania się do założenia własnego biznesu w Hiszpanii, podczas prowadzenia działalności, a także przy jej zamykaniu. Jesteśmy do Państwa dyspozycji!

śledź nas w mediach społecznościowych | síganos en las redes sociales | follow us on social media